Jaka wiatrówka na początek? Co proponujemy na zakup pierwszej wiatrówki?

Wiatrówki Norica są produkowane od ponad 100 lat. Najlepszym doradcą jest czas oraz doświadczenie i tego nie można odmówić temu producentowi. Te wysokiej jakości wiatrówki mają cieszyć tych zaawansowanych strzelców jak i osoby, które kupują swoją pierwszą wiatrówkę. A wybór pierwszego karabinka pneumatycznego wcale nie musi być trudny i od tergo wyboru zależy czy przygoda ze strzelaniem będzie kontynuowana. Zła wiatrówka potrafi zniechęcić każdego.

Kto będzie strzelać z wiatrówki?

To pierwsze pytanie, jakie kupujący powinien sobie zadać, bo inna będzie wiatrówka dla dzieci, a inne cechy będzie miała dobra wiatrówka dla dorosłego. Karabin dla juniora będzie przede wszystkim krótszy i miał mniejszą prędkość początkową oraz co ważne taka wiatrówka będzie lżejsza, a przy okazji tańsza. Przykładem takiego produktu jest Norica Dragon, która dostępna jest w zestawie z lunetą i pokrowcem.

Automatycznie wiatrówka dla dorosłego to zupełne przeciwieństwo, czyli jest dłuższa, posiada większą energię i można celnie strzelać na dłuższych odległościach.

Jaki kaliber wiatrówki będzie dobry na początek?

Ogólnodostępne wiatrówki występują w trzech kalibrach: 4,5 mm, 5,5 mm oraz 6,36 mm. Ta ostatnia w Polsce jest najmniej popularna – pewnie ze względu na krótsze zasięgi śrutu. Wiatrówka 4,5 mm potrafi celnie miotać nawet na 50 metrów, a paczka śrutów 500szt. to troszkę ponad 20 zł. Z racji popularności tego kalibru wybór modeli będzie bardziej różnoraki, dlatego bez problemu możemy kupić śruty cięższe do strzelania na większych odległościach.

Wiatrówka łamana czy z dolnym naciągiem?

Istnieją dwie szkoły – jedna mówi, że wiatrówka z dolnym naciągiem jest mniej awaryjna, a z kolei wiatrówka łamana jest łatwiejsza w obsłudze i bezpieczniejsza. Przede wszystkim zwolennicy wiatrówek z dolnym naciągiem argumentują swój wybór tym, że po czasie pojawiają się luzy na lufie, a nawet może się ona wykrzywić. Tym, którzy się tym przejmują polecamy wiatrówkę Dream Hunter. Pozostałych chcę uspokoić, bo każda wiatrówka ma śrubę, która pozwala dokręcić te luzy, a lufy do wiatrówek Norica produkowane są z wysokiej jakości niemieckiej stali, jak chociażby w modelu Black Eagle.

Jaka kolba w wiatrówce będzie lepsza? Drewniana czy polimerowa?

Do niedawna wiatrówki były produkowane wyłącznie z drewnianą kolbą. Od jakiegoś czasu są też polimerowe. Te drugie są lżejsze i pozwalają projektantom na więcej, jak np. Dead Eye GRS Camo. Karabinek ten stylizowany jest na karabin snajperski w kamuflażu UCP, dlatego polimerowa kolba nie oznacza tylko czarnego koloru. Drewniana kolba w wiatrówce to na pewno elegancja i styl. Ładne drewno jest przyjemne w dotyku i wytrzyma więcej wstrząsów, jednak nawet o kolby z drewna bukowego trzeba dbać i co jakiś czas konserwować.

Wiatrówka sprężynowa, na co2 czy PCP – która będzie lepsza?

Zwiększona popularność strzelectwa spowodował, że producenci zaczęli rozwijać różne technologie i tworzyć coraz nowocześniejsze wiatrówki. Oprócz tradycyjnych wiatrówek sprężynowych mamy na rynku te zasilane kapsułami co2 oraz na sprężone powietrze, czyli PCP. Co ciekawe najczęściej wiatrówki na co2 to pistolety, np. N.A.C. 1911. Wiatrówki Norica są w większości sprężynowe, bo to najmniej awaryjna konstrukcja, a wymiana sprężyny jest możliwa w domowych warunkach. Do wiatrówek na co2 trzeb dokupować kapsuły, a do PCP pompkę i to nie byle jaką, tak więc jeśli strzelec nie chce wydawać dodatkowych pieniędzy to polecamy właśnie wiatrówki sprężynowe.

Jaką wiatrówkę kupić? Krótką czy długą?

Wiele osób na słowo wiatrówka widzi przed oczami długi karabin. Od niedawna zaczęto produkować repliki pistoletów. Większość z nich to kopie autentycznej broni palnej. Weźmy za przykład pistolet Norica N.A.C. 1703, który wzorowany jest na Smith & Wesson m&p40. Jednak najistotniejszą różnicą jest odległość, na jaką miotają śruciny. Z wiatrówki pistoletu możemy postrzelać celnie na dystansie do 15 metrów, z wiatrówki długiej nawet i 50 metrów. Wybory należy podjąć w zależności od warunków, jakimi dysponuje strzelec. Na pewno większą frajdą jest strzelać w polu. Jednak nie ważne, na jakim odludziu strzelamy z wiatrówki, trzeba pamiętać o środkach bezpieczeństwa i odpowiednich akcesoriach, ale o tym w osobnym artykule…

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii