optyka

Odpowiednia luneta celownicza do wiatrówki

Każda luneta, oferowana w sklepie z wiatrówkami Norica, jest przystosowana wyłącznie do namierzania celów z broni pneumatycznej. Karabiny myśliwskie lub pistolety maszynowe na ostre naboje charakteryzują się dużo większą energią kinetyczną. W Polsce obowiązuje limit 17J i do tej wartości można kupić karabinek lub pistolet bez pozwolenia. Wszystkie lunety Norica przystosowane są właśnie do montażu na takich wiatrówkach bez względu na producenta. Dobra luneta charakteryzuje się również odpowiednią konstrukcją. Najpopularniejsze to lunety z metalowym tubusem 1 cal

Luneta i montaż 1 cal

Jak sprawdzić, z jaką średnicą lunety mamy do czynienia? Jaki wybrać montaż lunety? Tak jak pisaliśmy wcześniej, najczęściej spotykane lunety do wiatrówki mają średnicę 1 cal. Takie też rozmiary oferujemy w naszym sklepie z wiatrówkami. 1 cal ile to cm? Dokładnie jest to 25,4mm, czyli nieco ponad 2,5cm. Łatwiej dokonać pomiaru średnicy otworu w montażu niż lunety, ale dla kogoś z suwmiarką nie będzie to problematyczne. Bez względu czy montaż jest jedno- czy dwuczęściowy, musi być idealnie dopasowany do średnicy lunety. Przekłada się to na jej stabilność. Jeżeli pierścienie montażu nie przylegają całym obwodem do powierzchni tubusu, koniecznie trzeba zmienić go na inny. Taniej jest kupić nowy zestaw montaży niż nową lunetę.

Rodzaje montaży 1 cal do lunet

Wiatrówki Norica sprzedawane są w zestawach i najczęściej wraz z lunetami i montażami. Pamiętając ile 1 cal to cm, przy zakupie odpowiedniej lunety, obowiązkowo trzeba wziąć pod uwagę średnicę przedniej soczewki. Im większa, tym wyższy montaż trzeba zastosować. Luneta 4x32 pozwala na instalowanie jej na niskim montażu 1 cal. Wysoki montaż z kolei przypasuje do lunet o średnicy przedniego okularu 50mm i więcej. W naszym sklepie mamy zarówno wysoki montaż jak i ten niski do lunet 4x32. Rozszerzeniem oferty są montaże jednoczęściowe z czteroma śrubami mocującymi i stoperem na końcu. To właśnie ten typ montażu pozwala na stosowanie lunet w mocniejszych wiatrówkach bez obawy o jej rozregulowanie.